University of Maine at AugustaDean’s List for Spring Full-Time Students 2012 

Androscoggin

Shafee Aden, Lewiston; Samuel Berce, Auburn; Michael Bernard, Auburn; Shylo Burrell, Auburn; Miranda Dixon, Lewiston; Nicole Dyer, Durham; Michael Gauthier, Turner; Alan Hakala, Livermore Falls; Debra Kendall, Livermore; Robert Kilgore, Auburn; Cathryne Lauria, Sabattus; Veronica Leblanc, Livermore Falls; Cameron Lopez, Lewiston; Lisa Malta, Turner; Justine Plourde, Livermore; Roda Qambi, Auburn; Caitlin Ramsay, Lisbon Falls; Karl Schadlich, Sabattus; Clinton Steward, Greene; Kelsey Wilkins, Livermore; Hilary Woodard, Lewiston; Thomas Wrobel, Lisbon Falls.

Aroostook

Morgan Albert-Denbow, Houlton; Eliza Berberian, Sherman; Nicole Ford, Amity; Mariah Garnett, Sherman; Mona Martin, Caribou; Jessica Milton, Houlton; Josiah Moorhouse, Houlton; Trudee Ramsay, Silver Ridge Twp; Jason White, Houlton.

Cumberland

Crystal Anthony, Brunswick; Melissa Balducci, Brunswick; Dorie Barnes, Bailey Island; Kate Brown, South Portland; Jared Cofer, Brunswick; Dana Coy, Brunswick; Sherie Daigle, Brunswick; Benjamin Dombrowski, Gray; Jesse Feinberg, Bailey Island; Allan French, New Gloucester; Emily Kelley, Portland; Nicole Krebs, Sebago; Anthony Orlando, Harrison; Gerard Perry, Freeport; Gemma Rogers, Naples; Julia Stevens, Gorham; Jennifer Van Sickle, South Portland; Amanda Williams, Portland; Eric Winter, Portland.

Franklin

Adrienne Beacham, Farmington; Erica Couture, Jay; Sean Dunlop, Jay; Amber Heikkinen, Stratton; Jamie McKechnie, New Vineyard; David Merrill, New Vineyard; Steven Schorr, Jay.

Hancock

Gary Bilodeau, Dedham; Kaila Brodie, Whiting; Mandy Colo'n, Bucksport; Shawney Dow, Brooklin; Scott Firley, Ellsworth; Heather Fowler, Lamoine; Jazmine Guilmette, Gouldsboro; Louise Handy, Hancock; Marc Hasselbrack, Orland; Erica Hurd, Bucksport; Brynn Kimball, Lamoine; Lynn King, Ellsworth; Pamela Kofton, Trenton; Jessica Masse, Hancock; Neal Miller, Bar Harbor; Katrina Norwood, Bucksport; Jacqueline Ouellet, Surry; Donna Powers, Stonington; June Pratt, Trenton; Kaity Richard, Hancock; Kristen Schlaefer, Ellsworth; Katie Shook, Bucksport; Jessie Stewart, Ellsworth; Stephanie Worster, Trenton; Nina Zeldin, Lamoine.

Kennebec

Scott Ainsworth, North Monmouth; Courtney Alley, Belgrade; Dawn Atkins, Augusta; Rachel Audet, Augusta; Nicole Bayley, Waterville; Susan Beach, Pittston; Cameron Berard, Oakland; Daniel Bernardini, Albion; Elizabeth Bickford, Waterville; Joshua Bonney, Waterville; Andrew Breault, South China; Christine Bridges, Augusta; Amanda Burgess, Wayne; Jason Burnham, Winthrop; Brian Burns, Augusta; Gregory Buzzell, East Vassalboro; Alyssa Carrow, Waterville; Christian Carson, Winthrop; Jenna Caswell, Waterville; Cynthia Caverly, Belgrade; Spencer Cayer, Fairfield; Adam Chamberlain, Waterville; Elizabeth Chamberlain, Winthrop; Duncan Chesley, Richmond; Kevin Clark, Augusta; Justin Cline, Winthrop; Mathew Collins, Gardiner; Brian Cote, Oakland; Arielle Cousens, Augusta; Amanda Couture, Rome; Chum Cram, Augusta; Sarah Crane, Gardiner; Cali Davis, Augusta; Katelynn Denis, Waterville; Roderick Dill, Gardiner; Alyra Donisvitch, Manchester; Katie Douglas, Winthrop; Kathryn Dutton, Augusta; Chelsea Dyer, Oakland; Angela Farley, Gardiner; Kaija Fellman, Vienna; Sasha Flaherty, Winthrop; Sarah Fortin, Augusta; Jeffrey French, Augusta; Mary Fromknecht, Oakland; Eric Gagne, Augusta; Katelynn Gayne, Augusta; Jennie Gendreau, Monmouth; Shaenen Gilpatrick, Oakland; Zachary Gimpel, Augusta; Benjamin Godfrey, Randolph; Kelcie Grenier, Oakland; Scott Gress, Hallowell; Stacy Gunning, South China; Eric Habineza, Augusta; Nicole Hallett, West Gardiner; Brittany Hanson, Clinton; Tessa Hayes, Vassalboro; Devin Hemati, Augusta; Peter Herman, Mount Vernon; Tiffany Honeycutt, Oakland; Heather Hopkins, Chelsea; Taryn Hotham, China; Candis Howard, South China; Jonah Howard, Hallowell; Brittany Howe, Winthrop; Brittany Hubert, Augusta; Jamie Jellison, Augusta; Hannibal Kane, Vassalboro; Nicholas Kimball, Chelsea; Jeffrey King, Augusta; Amy LaBossiere, Litchfield; Gerard Labranche, Augusta; Valerie Lambert, Augusta; Kristin Laubenstein, Randolph; Joshua Lawrence, Augusta; Tatyana LeSiege, Vassalboro; Elizabeth Levesque, Mount Vernon; Leisha Lewis, Winthrop; Jodi Liberty, Benton; Stephanie Love, West Gardiner; Felicia Lucas, Winthrop; Rhiannon Ludder, Randolph; Haley Madore, Augusta; Jonathon Markham, Farmingdale; Richard McAllister, Augusta; Johanna McQuoid, Hallowell; Laurie McRobbie, Gardiner; Natalie Meyer, Randolph; Casey Milligan, Sidney; George Morgan, Augusta; Justin Morgan, South China; Jessica Morton, Waterville; Orin Myth, Winthrop; Jeremiah Nazarkewycz, Augusta; Amanda Ouellette, Hallowell; Christina Owen, Augusta; Logan Parker, Augusta; Todd Parker, Augusta; Alyssa Patterson, Fairfield; Owen Peterson, Mount Vernon; Clinton Pettengill, Winthrop; Emily Pettengill, Winthrop; Kayla Pleau, West Gardiner; Wade Plummer, Vassalboro; Jared Putnam, Mount Vernon; Valerie Pyles, Augusta; Laurie Quirion, Waterville; Chad Rancourt, Vassalboro; Allison Raymond, Windsor; David Redmond, Manchester; Deborah Reynolds, Fairfield; Julianne Richardson, Augusta; Benjamin Ringer, Hallowell; Jacob Roddy, Belgrade; Brian Schilling, Fairfield; Kelsey Sherman, Waterville; Molly Sirois, Randolph; Jackson Smith, Readfield; Joshua Smith, Rome; Michelle Smith, Oakland; Mary Spieldenner, Albion; John Spier, West Gardiner; Gordon Spinney, Augusta; Carol St Pierre, North Monmouth; Charles St Pierre, Augusta; Stacy St Pierre, Belgrade; Alison St.Pierre, Farmingdale; Kerry-Ann Stephens, Augusta; Zachary Stevens, Winthrop; Donald Sutter, Vassalboro; Sarah Therrien, Augusta; Brandon Thompson, Pittston; Hannah Thompson, Sidney; Venise Thompson, Oakland; Kristel Thyrring, Augusta; Jessica Tingler, Winthrop; Shawn Tootle, Augusta; Vanessa Valley, West Gardiner; Nicholas Vashon, Winslow; Brittney Veilleux, Farmingdale; Diane Vinal, Augusta; Jennifer Voter, Augusta; Donald Waite, Benton; Jennifer Webb, Pittston; David Weiss, Augusta; Dawn West, Augusta; Brittney White, Albion; Catherine Williams, Gardiner; Christina Williams, Gardiner; Michael Willis, Augusta; Rebecca Winter, Sidney; Andree Wright, Vassalboro; Helen Wright, Gardiner; Brittany Yorks, Chelsea.

Knox

Sean Ames, Camden; Laura Amey, Rockport; Ryan Bergan, Warren; Nancy Callahan, Appleton; Owen Casas, Rockport; Hillary Conary, Rockland; Evelyn Donnelly, Rockland; Steve Doyle, Rockland; Richard Fortuna, Rockport; Andrew Frederick, Owls Head; Frederick Fruehan, Union; Tyler Hilchey, Warren; Sally Ingram, Rockport; Margaret Junge, Rockland; Lynn Libby, Rockland; Patrick Mills, Warren; Daniel Osier, Rockland; Jared Paradee, Rockland; Courtney Parlin, South Thomaston; Jessica Pendleton, Rockland; Chelsea Philbrook, Cushing; Roland Robitaille, Thomaston; Alyssa Rolerson, Spruce Head; Michael Shunney, Rockland; Liam Sigaud, Rockland; Olaf Sigaud, Rockland; Karl Smith, West Rockport; Robert Talbot, Rockland; Nicole Tyler, South Thomaston; Matthew Wellman, Rockland.

Lincoln

Lisa Barnes, Wiscasset; Kristin Belyea, Waldoboro; Sofia Chase, Edgecomb; Ronald Cohen, Boothbay Harbor; Matthew Fake, Waldoboro; Sarah Garthoff, Whitefield; Jamien Hallowell, Pemaquid; Kathleen Huntington, Newcastle; Matthew Knight, Jefferson; Amy Krawic, Newcastle; Anna Marden, Boothbay; Patricia Mason, Dresden; Christine McCormick, Whitefield; Susanna Norwood-Burns, Nobleboro; Sarah Pendleton, Newcastle; Jessica Pooley, Damariscotta; David Prior, Damariscotta; Brian Smalley, Waldoboro; Paula Stillings, Alna; Linda Wacholtz, Boothbay; Matthew White, Jefferson; Calah Whitney, Waldoboro.

Oxford

Jennifer Baud, Norway; Crystal Casey, Bryant Pond; Helena DeRoche, Rumford; Ashley Duguay, Mexico; Stephanie Dunn, Hartford; Megan Fontaine, Mexico; Pamela Griffin, Rumford; Chad Hill, Norway; Denise Hurd, Andover; Joseph Johnston, South Paris; Jamie Luczynski, Dixfield; Amanda Marston, Peru; Richarda Marston, South Paris; Samantha Murch, Waterford; Roger Payne, Rumford; Melanie Prescott, Dixfield; Edwin Provencher, Rumford; Rachel Rivard, Mexico; Jessica Rodrigue, Rumford; Shannon Simons, Norway; Marie Sleight, Oxford; Ronald Spinhirn, Oxford; Meegan Swan, Rumford; Shelly Tripp, Peru; Adeena Vogel, Norway; Kevin White, Rumford.

Penobscot

Melanie Akeley, Millinocket; Melissa Albert, Glenburn; Jaimee Anderson, Patten; Barbara-Jean Archibald, Old Town; Heidi Bailey, Bangor; Meredith Bean, Bangor; Jessica Bell, Newport; Thomas Bivens, Bangor; Shaun Bourque, Bangor; Emilee Brochu, Brewer; Jessica Brountas, Bangor; Nina Buzzell, Newport; Taylor Campbell, Milford; Jennifer Carlow, Milford; Gregory Cassidy, Milford; Maria Coffin, Bangor; Cori Conary, Old Town; Katrina Coston, Bangor; Melinda Croft, Bangor; Crystal Curtis, Milford; Debora Dawson, Howland; Felicia DeLaite, Lincoln; Christopher Dinwiddie, Hampden; Keri Dunton, Carmel; Sam Eckert, Orrington; Heather Ellis, Glenburn; Shannon Foley, Orono; Tyne Franchi, Plymouth; John Friberg, Carmel; Kennedy Gilmore, Orrington; Cheryl Glatt, Levant; Peter Gott, Bangor; Alicia Gray, Bangor; Opal Grivois, Bangor; Saralynn Hardy, Dixmont; Evan Haskell, Lincoln; James Higgins, Bangor; Krystal Higgins, Old Town; David Hincks, Levant; Kevin Holland, Hermon; Kerrianne Howland, Veazie; Holly Hunter, Orrington; Katie Jewell, Bangor; Kacee Johnson, Hermon; Ethan Jordan, Stillwater; Fred Kenney, Milford; Jason King, Hampden; Paul Leonard, Kenduskeag; Leslie Linscott, Hampden; Cassandra Lowell, Lee; Alyssa Lynch, Orrington; Lynn Malenfant, Milford; Kevin McCutcheon, Lowell; Leanne McCutcheon, Lincoln; Barbara McGowen, Exeter; Lindsey McLain, Millinocket; Israel Medina, Bangor; James Meek, Bangor; Christopher Mettler, Orrington; Mara Michaud, Glenburn; Mary Moore, Kenduskeag; Sylvia Moose, Orono; Jennifer Murray, Old Town; Quinn Nash, Kenduskeag; Timothy Norsworthy, Orrington; Stacy Pacelli, Prentiss Twp; Jason Pardilla, Indian Island; Robert Parker, Hampden; Dwayne Parsons, Glenburn; Danielle Pease, Hampden; Kathleen Pelkey, Milford; Miranda Pelkey, Brewer; Ashley Perry, Brewer; Chris Porter, Orono; Kayte-Lynn Porter, Lincoln; Stacy Poulin, Corinna; Theresa Proulx, Brewer; Ryan Reed, Veazie; Kelly Rice, Orrington; Alissa Rich, Old Town; Ian Rogers, Bangor; Mikaela Rosebush, Millinocket; Ashley Ryder, Brewer; David Samuelian, Bangor; Robert Shaw, Glenburn; Deborah Smith, Brewer; Kimberly Smith, Lincoln; Sandra Smith, Indian Island; Sarah Spade, Bangor; Lindsey Stevens, Bangor; Tanisha Stewart, Glenburn; Jessie Stone, Greenbush; Emily Thielman, Mount Chase; Robin Thompson, Bangor; Elizabeth Thurlow, Lee; Melanie Thurlow, Hampden; Katherine Trembley, Glenburn; Robin Tribou, Bangor; Carri Tuulima, Howland; Molly Tyler, Bangor; Robert Van Epps, Newburgh; Lauren Verow, Hampden; Amy Wagner, Brewer; Christine Walsh, Brewer; Deborah Washburn, Corinna; Henry Welna, Bangor; Amanda White, Hermon; Brent Wilbur, Milford; Mark Wilbur, Passadumkeag; Jerome York, Medway; Laurel York, Bangor.

Piscataquis

Ashley Bowley, Sangerville; Melissa Crawford Fairbrother, Abbot; Kristin Dulac, Dover Foxcroft; Kevin Friend, Guilford; Tamarlenea Gilman, Sangerville; Denise Malloy, Dover Foxcroft; Chelsi Martell, Dover Foxcroft; Lorri Obert, Milo; Georgia Underwood, Dover Foxcroft.

Sagadahoc

Diane Bibber-Oden, Woolwich; Katie Cantrell, Topsham; Hannah Corkum, Bath; Jade Drake, Woolwich; Ian Dunn, Bowdoinham; Cassandra Henson, Topsham; Alisha Langley, Richmond; Alicia Lussier, Bath; Emily Marlowe, Richmond; Darah Moshier, Bath; Megan Nelson, Woolwich; Ethan Percy, Woolwich; Stephen Sinclair, Bath; Amy Stoklas, Woolwich; Melinda Turner, Woolwich; Rochelle Wolf, Bowdoinham.

Somerset

Catherine Ayres, Madison; Mark Bridges, Canaan; Megan Courtney, Skowhegan; Erica Davis, Solon; Anthony Frederick, Norridgewock; Brittney Glencross, Pittsfield; Kirsta Grant, Madison; Holly Hamilton, Pittsfield; Bonnie Higgins, Norridgewock; Richardie Kelley, Hartland; Lori Knowlton, Madison; Leslie Leathers, Canaan; Chantelle Natale, Canaan; Katie Poirier, Harmony; Michael Smith, Skowhegan; Lauren Wacome, Skowhegan; Matt Young, Canaan.

Waldo

Rurik Brackett, Knox; Kathy Burt, Burnham; Thomas Carter, Montville; Lance Davenport, Brooks; April Doughty, Montville; Jaclyn Francini, Winterport; Megan Higgins, Stockton Springs; Natasha Littlefield, Morrill; Heather Marlow, Belfast; Bailie Nason, Unity; Thomas Needham, Liberty; Jennifer Ponder, Liberty; Andrew Radford, Belfast; Tristen Ripley, Liberty; Travis Rowe, Searsport; Letitia Ward, Searsmont; Jeffrey Weinberger, Liberty; Stephanie Wooley, Troy; Breyn Young, Lincolnville.

Washington

Brittany Carter, Princeton; RoseMarie Carver, Beals; Kayla Collora, Milbridge; Melessa Cunningham, Harrington; Meagan Sabattus, Calais; Kimberly Sawyer, Pembroke.

York

Joseph Casarin, Saco; Lien Fajardo, Springvale; Bethany Lafortune, Kennebunk; Bari-Sue McKenzie, South Berwick; Sarah Nash, Kennebunk; Kristine Penney, Buxton.